پیش دبستانی و دبستان غیردولتی پسرانه تلاش اداره کل آموزش و پرورش استان تهران

چرخه یادگیری

چرخه ی یادگیری چیست و چگونه در کلاس های زبان انگلیسی کودکان و نوجوانان به حرکت در می آید؟

در طول عمر نه چندان طولانی علم روان شناسی، متخصصان یادگیری سعی کرده اند تا فرآیند های مختلف یادگیری زبان دوم را از زوایای مختلف بررسی کنند. در نتیجه این بررسی ها و تلاش ها، نظریه های مختلفی دراین زمینه ارائه شده است. مطالعه و تحقیق و در کنار هم قرار دادن و مقایسه نظریه های مختلف این موضوع می تواند درک نسبتا درستی از جریان ها و روند های مهم یادگیری زبان دوم در کلاس های زبان انگلیسی کودکان و نوجوانان به ما ارائه بدهد.

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که افراد چگونه موضوعات و رفتارهای مختلف را در زندگی خود یاد می گیرند؟ آیا در مسیر یادگیری باید انتظار تغییر رفتار فردی را داشت؟ و اینکه آیا یادگیری در هر سنی و درهرزمینه ای منجر به تغییر شود؟

آیا چرخه ی یادگیری زبان دوم روندی است که با آزمون و خطا، با خواندن و دنبال کردن یک دستورالعمل از قبل پیش بینی شده اتفاق می افتد، و یا با صحبت کردن و استفاده از تجربیات و نظریه های شخصی یک معلم و یا استاد کارآمد و با تجربه؟

به طور کلی؛ چرخه ی یادگیری تجربی شامل پنج مرحله می باشد؛

  1. اقدام و انجام دادن روندی برای آموختن یک موضوع.
  2. مرور و به یاد آوردن مطلبی که آشنایی با آن اتفاق افتاده است.
  3. بازخورد و بررسی مجدد در جهت رفع نواقص موضوع آموزش داده شده.
  4. جمع بندی و نتیجه گیری.
  5. نهایتا؛ آماده شدن برای شروع و اجرای عملی موضوع آموزش داده شده و حرکت به سوی آموزش بعدی.

در نظر داشته باشیم که در چرخه ی یادگیری، عوامل دیگری مانند: مشورت کردن، پیشنهاد ها، آموزش ها، حمایت ها و تشویق ها، مثال های کاربردی، راهنمایی های درست، بازخورد های بی طرفانه، دستور العمل های صحیح و واضح و همچنین اثبات ها نیز نقش مهمی ایفا می کنند ولی نهایتا این خود فرد است که کار اصلی را انجام می دهد و این چرخه را که به حرکت در آمده به پیش خواهد برد.

 

در بحث یا دگیری زبان انگلیسی برای کودکان و نوجوانان، معلم باید به خوبی بر این امر واقف باشد که دانش آموز فقط  با یک سری لوازم تحریر و کتاب آموزشی و لباس فرم به مدرسه نمی آید؛ بلکه او با موضوعاتی که قابل دیدن و پیش بینی شدن نمی باشند در کلاس حاضر می شود. او هر روز، تمام نیازهایش، نگرانی های احساسی و جسمی و روحی اش، امید ها و آرزوهایش، خشم و اضطراب هایش، شادی ها و غم هایش، ترس هایش، دندان درد و دل دردهایش و .... را همراه خود به مدرسه و کلاس درس می آورد.

شاید سر تیترهای ذکر شده در وهله اول اهمیت چندانی نداشته باشد و گذرا باشد، ولی این تجربه و مهارت معلم آموزش دیده است که به عنوان یک انسان به هر دانش آموز با توجه به تفاوت های فردی اش نگاه کند و تمام نیازها و خواسته ها ی او را به موقع شنیده و درک کند و در اثنای این رفتار ها و احساس ها سعی کند که فضایی مفید برای پیشبرد چرخه ی یادگیری زبان انگلیسی در اختیار زبان آموز قرار بدهد.

کاملا واضح است که یادگیری زبان دوم از زبان آموز شروع می شود و او چیزی یاد نخواهد گرفت مگر با سعی و تلاش فردی خود. کلاس های زبان انگلیسی سنتی را به یاد بیاورید که شامل تعداد بسیاری زبان آموز بود و در یک جلسه ی یک ساعت و نیم، حجم بسیاری از مطالب آموزشی تدریس می شد.

در این نوع آموزش، تعدادی از دانش آموزان تلاش می کردند که موارد تدریس شده را به طور تئوری دنبال کنند و عده ای دیگر از زبان آموزان نیز تمام جزئیات را با ذکر مثال، یادداشت برداری می کردند ولی نهایتا در هنگام استفاده ی کاربردی در زندگی واقعی خود، نمی توانستند کاری از پیش ببرند!

امروزه، وظیفه ی معلم در به جریان انداختن و هدایت کردن چرخه ی یادگیری زبان آموز، در کلاس های زبان انگلیسی این است که بستری امن فراهم کند تا زبان آموز کودک و نوجوان قادر به یادگیری مرحله به مرحله ی این روند و نهایتا اجرا کردن آن در زندگی واقعی و روزمره خود باشد.

 

حدیث اصغر زاده

معلم زبان انگلیسی مدرسه تلاش

جشنواره #بهاری_شو ساعت کرافت؛ ساعت فان، ساعت ساختنی ها، ساعت یادگیری

 

هوش‌های نه گانه‌ی گاردنر را در نظر بگیریم1:

+ هوش دیداری-فضایی

+ هوش کلامی-زبانی

+ هوش منطقی-ریاضی

+ هوش بدنی-حرکتی

+ هوش موسیقی-ریتمیک

+ هوش درون فردی

+ هوش برون فردی

+ هوش طبیعت گرایی

+ هوش وجود شناسی

 

 آموزش توانمند سازی و ایجاد ظرفیت برای تک تک دانش آموزان در کلاس است؛ هر فرد به فراخور درجه ی پیشروی اش در هوش های بالا، در درجه ی اول جهت تثبیت داشته ها و سپس به منظور رشد مواردی که جای کار بیشتری دارند. آموزش نوین این هوش ها را شناسایی می کند و آن را در خدمت تقویت ارتباط، گسترش همکاری، تکثیر تفکر خلاقانه و تشویق تفکر انتقادی به کار می بندد2. همچنین، فضای آموزش دیگر سال هاست فقط پشت میز نیست؛ گاهی یادگیری در حرکت، گاهی روی زمین و گاهی با چیدمانی متفاوت در کلاس اتفاق می افتد؛ مانند مدل back-to-back که ما برای تمرین مکالمات تلفنی در کلاس های زبان اجرا می کنیم.

 در ساعت کرافت، در کنار سایر موارد، به صورت ویژه روی هوش بدنی-حرکتی فرزندانمان متمرکز می شویم. آن ها را به موقعیت هایی متفاوت دعوت می کنیم، با کاغذ، قیچی، رنگ های متنوع و ساختنی ها سر و کار داریم و در قالب تلاش برای ساختن، آموخته های پیشین زبان انگلیسی را مرور می کنیم و مطالب جدید را آموزش می دهیم. اینجا همان نقطه ی تلاقی بروز آموخته ها در عمل است. اینجا یادگیری زبانی جدید را با ساختنی هایی جذاب ترکیب کرده ایم. اینجا از ساختن، دست‌ورزی و یادگیری با هم لذت می بریم. اینجا #بهاری_شو است؛ جشنواره بهارانه ی کلاس های زبان مدرسه تلاش.

                       

                    

 

 

 

 

 

1.https://blog.adioma.com/9-types-of-intelligence-infographic

2.https://p21.com

دپارتمان آموزش زبان انگلیسی

22 اسفند 1397

جشنواره #بهاری_شو؛ ساعت بازی

جشنواره #بهاری_شو؛ اسپورت تایم

جشنواره #بهاری_شو؛ سینما تایم 2

جشنواره #بهاری_شو؛ سینما تایم 1

جشنواره #بهاری_شو؛ ساعت بازی

جشنواره #بهاری_شو؛ ساعت کرافت و نمایش

جشنواره #بهاری_شو؛ لیگ ادابازی

جشنواره #بهاری_شو؛ لیگ ادابازی

مشاهده مطالب قدیمی تر...