پیش دبستان و دبستان غیردولتی پسرانه تلاش

Talash Smart School

پیش دبستانی و دبستان غیردولتی پسرانه تلاش اداره کل آموزش و پرورش استان تهران

پیامدهای منفی در کمک کردن نوشتن مشق

اغلب والدین در هنگام انجام دادن تکالیف کودکشان برای کمک کردن در انجام تکالیف فرزند خود اقدام می کنند، در حالی که به سه دلیل مهم والدین باید از انجام این کار خودداری کنند.

 3 علت که نباید به کودکان در حل تکالیف کمک کرد

بعد از تمام شدن تعطیلات تابستان، شما قبل از شروع شدن مدارس شروع به فراهم ساختن وسایل مورد نیاز برای کودک مدرسه ای خود می کنید تا بتواند با تمام امکانات لازم به مدرسه و تحصیل بروند. اما این دغدغه ای نیست که تمام سال ما را درگیر خود نماید و بزرگترین دغدغه خانواده های پیگیری همانند شما پس از شروع شدن مدارس،تکالیف روزانه فرزندتان خواهد بود که در تمام طول سال همراه شما خواهد بود و هر روز از خودتان خواهید پرسید که آیا امروز فرزندم تکالیف مدرسه اش را انجام داده است یا خیر؟! 

ادامه مطلب...

4 شهریور؛ روز جشن شهریورگان

شهریورگان یا آذرجشن از جمله جشن‌های دوازدگانه سال ایران باستان بوده است و از شمار جشن‌های آتش بوده است. روز چهارم از هر ماه به نام شهریور استو چهارم ماه شهریور جشن شهریورگان است. امروزه زرتشتیان این جشن را به‌عنوان روز پدر در نظر می‌گیرند. زیرا شهریور امشاسپند ویژگی نرینه دارد. در باور زرتشتی سه امشاسپند ویژگی نرینه (وهومن و اشاوهیشتا و خشتره وئیریه) و سه امشاسپند ویژگی مادینه (سپنته آرمئیتی و خورداد و امرداد) دارند. بنابراین، شهریور که نماد مردانه است و هم نمادی از نیرومند در کنار فروتنی و دهشمندی و شهریاری بر خویشتن است، می‌تواند بهترین توصیف از پدران نیکو باشد.

ادامه مطلب...

سن مناسب ورزش کردن در کودکان

پرداختن به ورزش می تواند آمادگی جسمانی کودکان و نوجوانان را افزایش دهد. کسب مهارت و موفقیت اعتماد به نفس آنها را افزایش می دهد و به آنها می آموزد که چگونه محرک های آنی را در خود کنترل کنند که این توانایی نه تنها در ورزش که در مناسبات اجتماعی نیز مفید خواهد و به یافتن دوستان تازه کمک می کند.

 

سن شروع ورزش

کارشـناسان ورزش و روانشـناسی کـودک توصـیه می کننـد که کـودکان تا قـبل از رسـیدن بـه سـن 8 تـا 10 سـالگی نباید در ورزش های رقـابتی سازمان یافته که آن امتیاز محاسبه می شود و به خصوص بزرگسالان در آن نقش دارند شرکت کنند چون احتمال فشار روانی و یأس ناشی از باخت در آنها زیاد است.

ادامه مطلب...

10 مرداد؛ جشن چله تابستان

جشن چله تابستان، جشن نوروز بل، جشن نیلوفر، چله تموز، زیارتگاه نارکی، تمامی این اسامی حکایت از یک جشن بزرگ در میانه های فصل تابستان در ایران باستان را دارند. جشن چله تموز، در تقویم کهن ایرانی گرم‌ترین ماه سال است. «چله بزرگ» یکی از جشن‌های ایرانی بوده که امروزه فراموش شده است اما در جنوب خراسان طولانی‌ترین روز سال را هنوز هم گرامی می‌دارند اما نه با آن اهمیتی که برای شب چله زمستان یا یلدا قائل هستند. چهل یا چله تموز حدودا از اول تیر ماه شروع می‌شد و تا دهم مرداد ماه ادامه می‌یافت. معمولا شروع این چهل روز با طولانی‌ترین روز سال شروع می‌شود.

ادامه مطلب...

داشتن کودکانی اجتماعی تر 

کودکان در ارتباط با اجتماع و نیز پیدا کردن دوست دچار مشکل میباشند میتوانید با کمک از این مقاله مشکلات کودکانتان را حل نمایید. شروع یک رابطه دوستی برای کودکانی که اعتماد به نفس ندارند بسیار سخت هست.


همۀ موانع که برطرف شوند و همۀ مهارت‌‌ها هم که آموخته شوند و در همدلی و احساسات هم که مشکلی نباشد و موقعیتش هم که فراهم شود، باز شروع یک رابطه دوستی از همۀ سخت‌تر هست. معمولا سخت‌ترین بخش همین‌جا هست. به خصوص کودکانی که اعتماد‌به‌نفس کافی ندارند، می‌ترسند حرفی بزنند که وضعیت را بدتر کند یا باعث شود مورد تمسخر همسالان خود قرار بگیرند.

ادامه مطلب...

1 تیر جشن آب پاشونک

‌در آغاز تابستان خورشید از بالاترین جایگاه طلوع خود در افق شمال خاوری برمی‌دمد و در بالاترین جایگاه غروبگاهی خود در افق شمال باختری فرو می‌رود. حرکت روزانه خورشید در آسمان نیز در این هنگام به بالاترین خط سیر خود باز می‌رسد که بیش از دیگر روزهای سال به قطب آسمانی نزدیک شده و در نتیجه بلندترین روز سال و کوتاه‌ترین شب سال را پدید می‌آورد. در این روز و در لحظه ظهر خورشیدی، زاویه میان خورشید و افق جنوبی بیشتر از هر روز دیگر است و آفتاب در این روز به کمال و اوج سالیانه خود دست می‌یابد.

 

ادامه مطلب...

30 ایده برای بازی کودکان در خانه

برای والدین و فرزندان به مراتب راحت تر است که زمان تفریح خود را خارج از خانه سپری کنند اما گاهی در خانه بودن هم می تواند هیجان انگیز و لذت بخش باشد به خصوص اگر بتوانیم با فعالیت هایی جالب این زمان را با شادی کنار اعضای خانواده سپری کنیم.

رای جلوگیری از کسالت و بی حوصلگی در این زمان ها، در آستین داشتن لیست خلاقانه از فعالیت ها و بازی های درون خانه برای کودکان می تواند ایده ی خوبی باشد و کمک کند والدین این زمان ها را با لذت بیشتر و چالش کمتر سپری کنند.

ادامه مطلب...

25 خرداد ؛ روز گل و گیاه

۲۵ خردادماه، روز ملی «گل» در کشور نام‌گذاری شده است. روزگاری نه چندان دور، گل و گلدان‌ها در حیاط خانه جایی امن برای زیستن داشتند و حتی در حافظه‌ی زیستی خود روزهایی را به یاد نمی‌آوردند که به این شکل بی‌اهمیت شوند و گل‌های مصنوعی امنیت آن‌ها را بر هم زند.

روزگاری، قبل از آنکه سرگرمی و دل‌مشغولی پدران ما تلویزیون شود، زندگی همه‌ی آن‌ها به گل و گلدان‌های شمعدانی گره خورده بود و آب دادن و حفاظت و چیدن برگ‌های زرد، روزهای خوش و ناخوش آن‌ها بود. دهان گود گلدان را خاک کردن، قلمه‌زدن و دیدن ریشه دوانی و قوت گرفتن ساقه‌ها و انتظار نشستن برای بهار و فصل روییدن گل و بعدازظهر تلخ پایان عمر گل را دیدن، بخشی از زندگی آرام پدران ما بود، و این رسمی بود که به ما منتقل نشد.

ادامه مطلب...

اگر فرزندتان تمرکز ندارد ، بخوانید

بعضی از بچه ها هنگام بازی و درس خواندن، تمرکزشان را از دست می دهند. این نشانه ها می تواند به صورت افکار بی ثبات، بی قراری، بی توجهی در حالتی که با فردی صحبت می کنند و فراموش کردن زمان بروز کند. گاهی این رفتارها برای پدر و مادر آزاردهنده اند اما بی توجهی به این مساله، قطعا آثار جبران ناپذیری خواهد داشت.

 

تمرکز داشتن، در واقع توانایی افراد برای انجام کاری خاص در زمانی مشخص است. نداشتن این توانایی دلایل مختلفی دارد اما مهم ترین آنها به سن و سلامت کودک مربوط می شود. 

ادامه مطلب...

10 راز پرورش کودکان شاد

1- به کودکتان عشق بورزید :


اولین راز پرورش کودکی شاد تمجید از اوست . عشق مطلق والدین مهمترین عامل در شادی کودکان است. وقتی کودکان بزرگ می‌شوند دانستن اینکه علایق ، عقاید ، خصوصیات و استعدادهایشان با ارزش تلقی می‌شود پایه‌گذار شادی سالهای بعدی زندگی‌شان خواهدبود . البته پذیرش کودک به معنای چشم‌پوشی همیشگی از خطاهایش نیست . یاد بگیرید که عملکرد کودک را نقد کنید نه شخصیت او را . همچنین آنچه را که از کودک می‌خواهید به او بگویید نه آنچه را که نمی‌خواهید.


2- نه، من نمی‌توانم را به بله، من می‌توانم تبدیل کنید :


وقتی کودک شما بداند که به او اطمینان دارید و باورش کرده‌اید احساس می‌کند که دست‌یافتن به همه چیز برایش امکان‌پذیر است . افکار کودک نسبت به خود بیشترین اهمیت را دارد. بنابراین والدین باید افکار مثبت به کودکان خود القا کنند . وقتی که در مدرسه ابتدائی ،‌معلم پسر مک بلدسو نویسنده کتاب پرورش فرزند با متانت، به او گفت که هیچ استعدادی برای بازی فوتبال نداری ، وی به پسر سرزنش شده‌اش گفت که هرگز اجازه ندهد کسی به اهداف و رویاهایش راه پیدا کند . امروز پسر او بازیکنی حرفه‌ای در یکی از تیم‌های مطرح کشور است . القائات فکری مثبت بلدسون در ذهن پسرش زندگی او را متحول کرد.

ادامه مطلب...

مشاهده مطالب قدیمی تر...